Ev / Genel / Adalarda Fayton Kalktı mı?

Adalarda Fayton Kalktı mı?

Adalarda Fayton Kalktı mı?

  • Ruam hastalığı sonrası karantinanın uygulandığı ve faytonların çalışmalarının durdurulduğu Adalar’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB). Faytonların her biri 300 bin TL, atların her biri ise 4 bin TL bedelle İBB tarafından satın alınacak. adalar belediye başkanı artık ulaşımı ne ile sağlanacak? gibi soruların yanıtını verdi.

       Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ün faytonlarla ilgili açıklaması;

  • “Aralık ayının ortasıydı galiba ilçe tarım ve kaymakamlıktan atlardaki hastalıkla ilgili bilgilendirme geldi. Hasta olan at sayısının çok fazla olduğu bilgisi geldi. Bu nedenle 3 ay süreyle faytonların durdurulması kararı çıktı. Valilikle bir toplantı yaptık. Onların bakış açıları 3 ay içinde bir tane bile şüpheli at görülürse 3 ay daha uzatılacak şeklindeydi. Buraya bakınca, bunlar geleneksel bir sektör. Birkaç eylem dışında hiç durdurulmamış. Bu ilk kez yaşanan bir şey. İki türlü durum ortaya çıkıyor. Birincisi atların sağlığıyla ilgili durum, ikincisi onlardan para kazanan sektördekilerin geçimleri. Geriye dönüp baktığımızda bizim faytonu ulaşım aracı olmaktan çıkarmak gibi bir çalışmamız vardı. Faytonların ne kadar alınıp, satıldığına baktık. Karar verdiğimiz rakam bunun üzerinde bir rakam. Ayrıca faytoncular için neler yapabileceğimizi de konuşuyoruz.”

adalar-fayton

  • Adalara fayton yerine hangi ulaşım aracını geleceği hakkında; elektrikli araçlar olacak. Toplu taşıma araçları 14- 15 kişilik olabilir. Sayıları 20 tane olabilir. Sayı olarak kesin olmadığı. İkincisi de daha az yolcu alan tur araçları olacak. İki türlü araç var. adada artık fayton dışında bazı akülü araçlar da toplanacak. Onlar yani özel araçlar artık olmayacak. Araç yükü azaltılacak.belediye başkanı adayı yürüme bölgesi olarak görmekte sağlık sorunu olan veya yaşlılar için ulaşım araçları mevcut olacak.

adalar-fayton

  •  Atların tahliyesi sonrası özel bir yere alınacağını belirten Erdem Gül, atlarını vermek istemeyen at sahiplerinin bakıma devam edebileceğini belirterek, “Atlar özel bir yere alınacaklar. Kaçak ahırlar yıkılacak bu durumda. Bizim burada İSPARK’ın ahırı var, orayla ilgili bir yıkım yok. Sembolik atlar meselesi için orası düşünülebilir. Adada atı tamamen yasaklıyoruz bakış açısında değiliz biz. Atına bakabilir, bakmayabilir. Başka bir proje geliştirebilir” şeklinde konuştu.

Hakkında editor

Ayrıca Kontrol Et

Adalar Elektrikli Araçların Tarife Bilgisi|Adataksi Hakkında

     Adataksi Hakkında; Araç seçimi yapılırken, engellilerin kullanımına uygun olmasına özen gösterdiklerine ,Adalar’da farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir