Ev / ASTROLOJİ / Astroloji Nedir?

Astroloji Nedir?

astrology

ASTROLOJİNİN TANIMI

Astroloji, Mezopotamya’da başlayıp Yunan uygarlığında geliştirilip günümüze kadar gelen gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun yazılı tarihinin başından beri var olan astroloji bilimlerin en eskisidir. Astroloji bir bilim dalı olarak diğer bilim dallarını da asırlarca etkilemiştir. Ama günümüzde bu etki gittikçe azalmıştır. Astroloji gücünü yüzyıllar süren gözlem ve araştırma birikiminden alır. Bazı Astrologlar Astrolojiyi bir bilim dalı olarak kabul etmemektedir.

astroloji-nedir

 

Astroloji, yıldızların hesabı manasına gelen “Astrologia” kelimesinden türemiştir. Türk Dil Kurumu’na göre Yıldız falcılığı olarak yorumlanmaktadır. Oxford Dictionary ise biraz daha genel bir tanım kullanarak; “Göksel cisimlerin hareketi ile göreceli pozisyonları ve bunların insan hayatı üzerindeki varsayılan etkilerin incelemesidir. diye yazmıştır. Astrolog Robert Currey’e göre; “Astroloji, gök cisimlerinin konumları ve hareketleri ile dünyadaki fiziksel süreçler ve yaşam arasındaki korelasyonun çalışması ve bunun sonucunda ortaya çıkan uygulamalardır. Bazı astrologlar yıldızlar ve takımyıldızlarıyla çalışsalar da, batılı astrologlar Güneş Sistemi içinde Güneş, Ay ve gezegenler (Plüton dahil) ile çalışırlar.”

Burçlar ve Tarihleri

Toplamda 12 burç bulunmaktadır. Burçların tarihleri ve sırası aşağıdaki gibidir.

 1. Koç Burcu (Aries) – 21 Mart – 20 Nisan
 2. Boğa Burcu (Taurus) – 21 Nisan – 21 Mayıs
 3. İkizler Burcu (Gemini) – 22 Mayıs – 21 Haziran
 4. Yengeç Burcu (Cancer) – 22 Haziran – 22 Temmuz
 5. Aslan Burcu (Leo) – 23 Temmuz – 23 Ağustos
 6. Başak Burcu (Virgo) – 24 Ağustos – 22 Eylül
 7. Terazi Burcu (Libra) – 23 Eylül – 23 Ekim
 8. Akrep Burcu (Scorpion) – 24 Ekim – 22 Kasım
 9. Yay Burcu (Sagittarius) – 23 Kasım – 21 Aralık
 10. Oğlak Burcu (Capricorn) – 22 Aralık – 20 Ocak
 11. Kova Burcu (Aquarius) – 21 Ocak – 18 Şubat
 12. Balık Burcu (Pisces) – 19 Şubat – 20 Mart

Zodyak’ın 12 Burcunun Karakter Yapıları

Koç: Enerjik, eğlence ve aktiviteyi seven, kendine güvenen, lider, entelektüel, atılgan, heyecanlı, cesur, yapıcı, serüvenci, özgür ruhlu, yaratıcı, değişken, bencil, çabuk sinirlenen, kavgacı, alaycı, aceleci.

Boğa: Pratik, kararlı, güvenilir, mantıklı, sabırlı, iş yaşamında uyumlu, konuşkan, değerbilir, ailesine bağlı, rahatına düşkün, lüksü seven, soğukkanlı, sadık, sevecen, tembel, hoşgörüsüz, can sıkıcı, kıskanç, inatçı, kinci, obur, sabit fikirli.

İkizler: Uyumlu, entelektüel, mantıklı, çabuk kavrayan, canlı, konuşkan, eğlenceli, hareketli, yazı yazmaya ve yabancı dillere yetenekli, zamana uyan, ruhu genç, zeki, sırdaş, değişken, çabuk sıkılan, huzursuz, kararsız, sinirlerini kontrol edemeyen.

Yengeç: Koruyucu, duygusal, evcil, tuttuğunu koparan, duyarlı, sempatik, hayal gücü güçlü, sevdiğini sahiplenen, becerikli, zeki, konuşkan, alıngan, dağınık, dengesiz, eleştiriye dayanamayan, çabuk sinirlenen.

Aslan: Her zaman bir numara olmak isteyen, yaratıcı, etkileyici, güçlü, canlı, eli açık, coşkun, sempatik, heyecanlı, iyi bir örgütleyici, sadık, kibirli, kendini beğenmiş, ukala, sabırsız, hoşgörüsüz, sabit fikirli.

Başak: Disiplinli, düzenli, dikkatli, inceleyici, dürüst, zeki, sadık, dakik, mütevazı, el hüneri gerektiren işlerde çok yetenekli, mükemmeliyetçi, geleneklere bağlı, detaycı, fazla titiz, kuruntulu, fazla meraklı, çekingen, eleştirici, yargılayıcı, her şeyi kafasına takan

Terazi: Uyumlu, dengeli, büyüleyici, duygusal, diplomatik, sosyal, zarif, romantik, barışçıl, ağır başlı, güzel sanatlara yatkın, estetik görüşü olan, kinci, havai, değişken, flörtçü, kolay etkilenebilen, kararlarını çabuk değiştiren, tutarsız, kararsız, gösterişi seven.

Akrep: Mükemmeliyetçi, güçlü ve derin duygulu, zeki, azimli, becerikli, ağzı sıkı, kararlı, sezgi gücü çok yüksek, anlayışlı, ince düşünceli, kararlı, gizemli, yaratıcı, cinsel gücü yüksek, kıskanç, kuşkucu, inatçı, başına buyruk, ukala, acımasız.

Yay: Özgür ruhlu, geniş fikirli, coşkulu, araştırmacı, iyimser, güler yüzlü, sokulgan, felsefe ve yargı yeteneği olan, dürüst, güvenilir, esprili, konuşkan, abartıcı, huzursuz, aşırı uçlarda, dikkatsiz, sorumsuz, başkalarını küçümseyen, kaprisli, patavatsız.

Oğlak: Güvenilir, kararlı, pratik, disiplinli, tutkulu, özenli, düzenli, sabırlı, disiplinli, dikkatli, azimli, inatçı, ihtiraslı, maddi güce düşkün, fazla meraklı, hayatta sürekli yükselmek arzusunda olan, katı görünüşlü, çok kesin tavırlı, kötümser, tutucu, cimri, alaycı.

Kova: Bağımsız, insancıl, arkadaş canlısı, iradeli, yaratıcı, devrimci ruhlu, sıcakkanlı, dürüst, sadık, orijinal, sağduyulu, iradeli, yaratıcı, paraya değer vermeyen, duygusuz, tek başına hareket etmeyi seven, dik kafalı, sabit fikirli, huysuz, geleneklere karşı gelen.

Balık: Hayalci, duygusal, duyarlı, uyumlu, kolay etkilenen, iyi kalpli, merhametli, anlayışlı, hayal gücü güçlü, iyi niyetli, saf, sempatik, gizemli, dikkatsiz, gizliliği seven, kolayca altüst olan, yaşamın gündelik akışına ayak uydurmakta zorlanan, zayıf iradeli, kararsız.

 

Zodyak ve Takımyıldızları

Gökyüzünde hayali bir daire olduğunu farzedin, bu Zodyak’ı temsil edecektir. Bu dairenin içinde göksel objeler (Güneş, Ay ve gezegenler) belirli yörüngelerde daima hareket halindedirler. Bu objelerin pozisyonlarını hesaplayabilmek için referans noktaları gerekir, bunların da sabit olmaları gerekmektedir. Sidereal Zodyak, sabit yıldızlar oldukları gerekçesiyle Takımyıldızlarını kullanır.

Başlangıç noktası olarak Koç takımyıldızı kullanılır. Toplamda 12 takımyıldızı olmakla birlikte bu 360 derecelik hayali daire 12’ye bölünerek her bir takımyıldızı 30’ar dereceye tekabül eder. Tropikal Zodyak ise referans olarak Ekinoksları (Gündönümünü) kullanır, yani Güneş ile Dünya’nın arasında dört mevsimi (İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış) de yaratan bağlantıyı temsil ederler. Başlangıç noktası yine Koç takımyıldızıdır ve İlkbaharın ilk günüdür. Kısacası baharın ilk gelişiyle Güneş’in hayali dairedeki pozisyonu Koç burcunun ilk derecesidir.

 

Astrolojide 12 Gezegenin Temsil Ettiği Özellikler

Güneş: Ego, bireysellik, kendini tanıma ve enerji.
Ay: Derin duygular, ruh hali, sezgi, bilinçaltı, tepkiler.
Merkür: Haberleşme, iletişim, zeka, hareketlilik, bilgi.
Venüs: Aşk, cinsellik, ilişkiler, estetik, çekicilik, tutku.
Mars: Liderlik, kendini ifade etme, öz savunma, güven, sağlık.
Jüpiter: İnanç, zenginlik, adalet, bolluk, felsefe, mizah.
Satürn: Öz disiplin, gerçekçilik, konsantrasyon, verimlilik.
Uranüs: Özgür düşünce, baskılara karşı direnme, yeni bakış açıları.
Neptün: Merhamet, vicdan, sanatçılara esin kaynağı olan hayal gücü.
Plüton:  Saplantılar, tabular, alışkanlıklar, krizlerden sonra kendini yenileme.

Astrolojide Burç Yöneticilikleri

Bir astroloji haritasındaki 12 burcun yöneticisi olan yıldızlar vardır. Burada ilk kez yıldız terimini kullandım, önce bunu açıklamak daha doğru olur. Türkçe’de astroloji haritasında yer alan unsurlara yıldız denir. Çıplak gözle görülen yedi gök cismi içerisinde sadece güneş bir yıldızdır ama astrolojik terminolojide diğer altı gök cismi de yıldız adıyla anılır. Yıldızname de ismini burdan alıyor. Yıldızname dediğimiz şey bildiğiniz astrolojidir. Bu arada konu kelimelerden açılmışken, müneccim kelimesinin de aslında astrolog anlamına geldiğini belirtelim. Arapça’da yıldız anlamına gelen necm kelimesinden türeyen müneccim kelimesi, yıldız ilmini bilen anlamında kullanılır.

Astrolog Nedir Yazımızı incelemek için Tıklayınız.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Yıldız-Haritası

Yıldız Haritası Nedir?| Yıldız Haritası Hakında Bilgi

                              …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir