Ev / SEYAHAT / SİENA, İTALYA

SİENA, İTALYA

siena-italya

İtalya’nın Toscana bölgesinde il ve il merkezi kent. Tarihte önemli bir ticaret ve bankacılık merkezi olmuş, 13. ve 14. yüzyıllarda bu konumunu Floransa’ya kaptırmıştır. Günümüzde bir tarım merkezidir.

duono-siena-italya

Yörede ilk yerleşme Etrüsklerce kuruldu; daha sonra burası, Sena Iulia adıyla bir Roma kenti oldu. Bu koloni daha sonra yok olduysa da, Siena yeniden kuruldu ve Lombard kralları döneminde hızla gelişti. 12. yüzyılda özerk bir yönetim birimi oldu. Papalık yanlısı Guelfoların egemenliğindeki komşu Floransa ile ekonomik rekabet ve toprak çatışmaları sonucu, imparatorluk yanlısı Ghibellinoların Toscana’daki merkezi haline geldi. Eylül 1260’ta Montaperti’de Floransa ordusuna karşı kazanılan zaferle, Siena siyasal gücünün doruğuna ulaştı.

palio-di-siena-italya

Önemli bir bankacılık merkezi haline geldiyse de, Floransa’yla rekabet edebilecek güçte değildi. İmparatorluğa bağlılığın önemini yitirmesiyle, papalığın parasının bankalarına yaptırdığı Floransa öne geçti. O dönemde Avrupa’nın büyük bölümünü etkisi altına alan ekonomik gerileme, savaşlar ve kıtlık Siena’yı da olumsuz etkiledi. Ghibellinoların 1268’de Tagliacozzo’da uğradığı kesin yenilgiden sonra, Siena da Guelfo saflarına geçti ve eski Ghibellino soyluları yönetimdeki ağırlıklarını yitirdi. 1348’de başlayan veba salgınları da Siena’da büyük kayıplara yol açtı.

san-gigmiano-siena-italya

Gene de Siena belli bir refah düzeyini korumaya başardı. Bu dönemde birçok güzel mimari yapıt ortaya kondu. Duccio’nun Montaperti’deki zafer onuruna yaptığı “Maesta”nın (1308-11) bulunduğu görkemli gotik katedral bu dönemin ürünüdür. Ayrıca çok sayıda kilise, saray, kule ve çeşmeler inşa edildi, kent merkezi Campo Meydanı’nda yönetim binası Halk Sarayı (1297-1310) ve zarif Mangia Kulesi  (1338-48) yapıldı. Sarayın toplantı salonlarında, Simone Martini’nin yaptığı Meryem freskleri ile Ambrogio Lorenzetti’nin başarılı yönetim konulu alegorik bir yapıtı yer alır. Veba salgınlarını izleyen ekonomik ve ahlaki çöküş dönemlerinde Siena güçlü bir dinsel etki altına girdi; Azize Caterina ile Aziz Bernardino da o yıllarda yetişti. Sassetta ve onun ardından başka Sienalı sanatçıların yaptığı Meryem resimlerinde de bu etkiler görüldü.

Siena 15. yüzyıl boyunca ekonomik bağımsızlığını koruduysa da, ekonomik durgunluk devam etti. Daha önce sürgüne gönderilmiş bir soylu olan Pandolfo Petrucci 1487’de kente dönerek iktidarı ele geçirdi ve son derece baskıcı bir yönetim uyguladı. Fransız ve İspanyol işgalleriyle iki kez kesintiye uğrayarak bu rejim, Petrucci’nin ölümünden (1512) sonra ailesi tarafından 1524’e değin sürdürüldü. Uzun süre direndikten sonra 1555’te İspanyollara teslim olan Siena, iki yıl sonra II. Felipe tarafından Floransa’ya bırakıldı. 1861’de, Toscana’nın öteki bölgeleriyle birlikte İtalya Krallığı’na katıldı.

siena-italya-sokak

 SİENA

Siena, orta İtalya’da Toskana bölgesinde bir şehirdir. Siena İlinin de idari merkezidir.

 

Siena’nın tarihi şehir merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır.

 

Siena İtalya’nın en çok turist sayıda çeken şehridir; örneğin 2008de 163.000 kişi yabancı turist şehri ziyaret etmiştir.

 

Siena şehri özel yöresel mutfağı, şehirde bululan sanat eserleri ve müzeler ve şehirin ortaçağlar görüntüsü ile çok iyi bilinmekle beraber şehirdeki Piaza del Campo meydanı ve bu meydan etrafında geleneksel olarak her yıl şehir mahalleleri arasında yapılan at yarışlarıyla (Palio) ile çok ünlüdür.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Adalarda- Fayton

Adalarda Fayton Kalktı mı?

Adalarda Fayton Kalktı mı? Ruam hastalığı sonrası karantinanın uygulandığı ve faytonların çalışmalarının durdurulduğu Adalar’da İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir