Heybeliada’da Neler Yapılır?|Nerelere gidilir

Heybeliada Gezilecek Yerler Listesi

 •   Heybeliada Bahar ayları yaklaştıkça, kaçılabilecek en yakın tatil rotalarından biri olarak karşımıza adalar çıkıyor, sokaklarında gezebileceğiniz, mis gibi deniz havasını içinize çekebileceğiniz ve tarih kokan mimarilerinin kapılarını aralayabileceğiniz eşsiz bir durak. Heybeliada’ya gittiğiniz zaman mutlaka iyice gezmelisiniz günübirlik olsa bile.

 

aya-yorgi-heybeliada

     1. Aya Yorgi Manastırı

 • Diğer adıyla Uçurum Manastırı diye anılan ve bu lakabı uçurumun kenarında konumlanmasından alan Aya Yorgi Manastırı, 1500’lerde inşa edilmiş pembe renkli bir mimari ve tarihi yapı açısından zengin aynı zamanda yeşilliğe de doyacağınız bir manastırdır.

heybeliada-tur

     2. Heybeliada Ruhban Okulu

 • ilk adı ile, Aya Triada isminde bir 9. yüzyıl inşası olan bu yapı, zaman içerisinde din adamı yetiştirmek amacı güden bir Rum Ortodoks Ruhban Okulu görevi görmüş; ancak kapatıldığı günden bu yana konferans, sergi ve festival gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.burası da gezmek için çok zengin bir tarihi yapı.

heybeliada-tur

      3. Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi (Büyük Rum Kilisesi)

 • İsa’nın on iki havarisinin tasvirine ev sahipliği yapan Aya Nikola Rum Ortodoks Kilisesi kıpkırmızı görkemli yapısı ve Rum üslubuna uygun mimarisi ile Heybeliada tarihi alanda zengin gezilecek yerler arasında yer alıyor.
 • Denizcilerin azizi olarak bilinen Nikolaos’a ithafen yapılan bu kilisenin iç mimarisinde altın yaldızlı kabartmalardan mermerlere liturjik öğelerden barok detaylara kadar özenli ve görkemli bir tarihi yapı

heybeliada-tur

     4. İsmet İnönü Evi Müzesi

 • Geçirdiği bir rahatsızlık sonucu inzivaya çekilmek için Heybeliada’nın temiz havasını ve doğasını seçen İsmet İnönü’nün yaşantısına ve Atatürk’ün hediye ettiği ev mobilya ve eşyalarına bugün tanıklık etmenize olanak tanıyan İsmet İnönü Evi Müzesi, tarih boyunca sahne olduğu hayatta kesintileri dün gibi gözler önüne seriyor.burasıda görmeniz gereken yapılardan biri.

heybeliada-tur

      5. Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

 • Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın 32 yıllık yaşantısına şahit olan evi 2000 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Yazarın kişisel eşyalarından mobilyalara, tablolardan arşivlerine kadar o dönemlere ait birçok tarihi detay barındıran Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi’ni mutlaka gezmeli ve yazarın hayatından kesitlere şahit olmalısınız.burasıda oldukça turistik ve tarih kokan bir alan.

heybeliada-tur

        6. Süslü Mezar

 • İtalya’dan getirilen mermerler ile neoklasik tarzda yapılan Süslü Mezar (Kangelaris Ailesi Anıt Mezarı), hüzünlü bir aşk hikayesine dayanmaktadır bu mezar da sadece türkiye ve türkler açısın dan tarihi olmayan mezar.Spyridon Kanglaris ve öldükten sonra hemen yanına defnedildiği eşi Sebaste Kangelaris Pellone‘un mezarlarına ev sahipliği yapan Süslü Mezar, görkemli yapısıyla Heybeliada’ya gelen tüm ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.

heybeliada-tur

     7. Heybeliada Camii

 • Eski Rum yerleşkesi olmasından dolayı birçok kilisenin bulunduğu Heybeliada’da elbet camiler de bulunuyor. Bunlardan biri olan ve Ümit Sokak’ta bulunan Heybeliada Camii, 1930’lu yıllara dayanan bir tarihi kucaklıyor.

heybeliada-tur

           8. Değirmen burnu Mesire Yeri

 • Yüz dönümlük alanda kurulu olan Değirmen burnu Mesire Yeri, Heybeliada Su Sporları Kulübü’nün yan kısmından başlayarak denize doğru uzanıyor ve muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapıyor ve genişliğiyle rahatlık ve çimenlerin ön planda doğayla iç içe olacağınız bir yer Heybeliada gezilecek yerler arasında tabiatıyla dikkat çeken bu piknik alanında eğer sakin bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız Nisan–Mayıs ya da Eylül–Ekim ayları gibi  gitmeyi tercih etmelisiniz.

heybeliada-tur

       9. Beth Yaakov Sinagogu

 • Heybeliada ’ya gelen Yahudi yazlıkçıların sayıca çoğaldığı 1940’lı yıllarda doğan ihtiyaç üzerine, 1953 yılında yaptırılan Bet Yaakov Sinagogu, günümüzde Heybeliada’nın sıkça ziyaret edilen tarihi yapıları arasında bulunuyor.eskiden de Heybeliada da olduğu gibi Hıristiyan topluluğu fazlaydı.

heybeliada-tur

      10. Deniz (Bahriye) Lisesi

 • Tarihte ilk olarak 1773 senesinde kurulan ve zaman içerisinde isim değişikliklerine uğrayan bu tarihi eğitim binası, yıllardır verdiği yabancı dil ağırlıklı askeri lise eğitimine, 31 Temmuz 2016 tarihinde OHAL kapsamında çıkartılan kanunun ardından son vermesiyle hatırlanıyor. Yüzyıllık tarihi askeri bina, günümüzde yalnızca ziyaret edilecek bir yapı olarak görev görüyor.burası da çok iyi tarihi bir ana yapı.

heybeliada-tur

          11. Sanatoryum

 • İsviçre’deki bir sanatoryumdan ilham alınarak 1924 senesinde, Atatürk’ün emriyle inşa edilen Heybeliada Sanatoryumu, dönemin verem hastalığına çözüm bulunduğu yer olarak dikkat çekiyor.Aynı zamanda verdiği tıp eğitimiyle Siyami Ersek gibi yerli ve hatta yabancı doktorlar yetiştirmesi ile de hatırlanan Heybeliada Sanatoryumu, maalesef kapatıldığı 30 Eylül 2005 tarihinden bu yana yalnızca kültürel bir ziyaret noktası olarak öne çıkıyor .Heybeliada ya gidince uğramanız gereken mutlaka yerlerdendir.

heybeliada-tur          Heybeliada Alman Koyu

 •  Sarp bir yolu olan Alman Koyu, Heybeliada’nın denize girilebilecek en güzel koylarından biri ve dik merdivenleri, taşlı plajıyla öne çıkıyor. Güneydoğu’ya bakan bu koy daima güneşli ve muhteşem gün batımlarına sahne olmakta; ancak yalnızca Pazar günleri tıklım tıklım kalabalık oluyor.genede hafta içi vakit bulabilirseniz mutlaka gitmeniz gereken bir koy.

heybeliada-tur

      13.  Heybeliada Değirmen Tepe

 • Heybeliada da bulunan 136 metre yükseklik ile adanın dört tepesinden en yükseği olan Değirmen Tepe, eski ismiyle Papaz Tepesi; görülmeye değer bir manzaranın yanı sıra, bir de Papaz Okulu’na ev sahipliği yapmakta ve Heybeliada gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gerekiyor.

Hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Sedef Adası Plajı

Sedef Adası, İstanbul’un Anadolu yakasında, İstanbul Boğazı’nda yer alan küçük ve şirin bir ada. Adanın …

Bir yanıt yazın